XXIV Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.

8 września 2018 r. w miejscowości Karłów na terenie Gór Stołowych odbyły się XXIV Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim. W zawodach udział wzięły reprezentacje grup regionalnych GOPR (7 zespołów), reprezentacje zespołów Państwowej Straży Pożarnej (4 zespoły), reprezentacja ratowników niemieckiego Bergwachtu, ratownicy KGHM Lublin, CSRG Bytom, reprezentacja Biura Ochrony Państwa oraz 4 zespoły z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

20180908 110843

Zawody polegały na pokonaniu przez trzyosobowe zespoły ratowników trasy biegu terenowego o długości ok. 6 km, na której umieszczone zostały elementy techniczne, alpinistyczne i taternickie stosowane w ratownictwie górskim. Start i meta znajdował się na deptaku prowadzącym na „Szczeliniec”. Konkurencje techniczne zlokalizowane zostały na Szczelińcu Wielkim. W trakcie rywalizacji ratownicy musieli w jak najkrótszym czasie przy użyciu przyrządów alpinistycznych kilkukrotnie wspiąć się na Szczeliniec, a następnie zjechać w dół wyznaczoną, zróżnicowana trasa zawierające pionowe i poziome układy linowe – pokonanie „M”, przejście trawersu poziomego, zjazd przez przepinki, przejście linowe „T” w górę i w dół. Ratownicy musieli również wykazać się umiejętnościami stosowania technik ratownictwa górskiego w tym m.in. dojście do poszkodowanego i jego ewakuacja przy użyciu technik wyciągowych, opuszczanie poszkodowanych ze ściany.

Reprezentacja KW PSP Toruń wystąpiła w składzie: Łukasz Żurawski, Michał Górka, Rafał Łącki, Wojciech Ziemkiewicz (zawodnik rezerwowy).

Nasz zespół złożony ze strażaków JRG3 KM PSP w Bydgoszczy w klasyfikacji grup spoza ratownictwa górskiego uplasował się na trzeciej pozycji, a w klasyfikacji open na piątej.

Serdecznie gratulujemy.

20180908 113233

20180908 115834